Pompy ciepła

Pompy ciepła są szeroko stosowane w systemach OZE (Odnawialne Źródła Energii), ponieważ wykorzystują one naturalne źródła energii, takie jak powietrze, woda lub ziemia do produkcji ciepła. Dzięki temu pompy ciepła są bardzo przyjazne dla środowiska i mogą być stosowane zarówno do ogrzewania domów, biur lub innych budynków. 

Dobór urządzenia powinien zależeć zarówno od potrzeb inwestora, jak i jego możliwości. Mowa przede wszystkim o takich parametrach jak:

  • powierzchnia budynku,
  • wielkość działki, która jest ważna w przypadku odwiertów
  • dostępny budżet,
  • warunki klimatyczne, które mają ogromne znaczenie w przypadku powietrznych pomp ciepła.

„Pompa ciepła jest sercem układu grzewczo-chłodzącego, ale jego płucami są nasze odwierty”.

Gruntowe pompy ciepła

Jest to ekologiczny i najbardziej opłacalny system ogrzewania. Ciepło jest pobierane z gruntu przy pomocy wymiennika gruntowego, który znajduje się na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi. Cechuje je wysoka i niezmienna wydajność, a także niskie koszty eksploatacyjne.

Odwierty pionowe

Za pomocą otworów wiertniczych sondy geotermalne są zagłębiane w ziemi. Temperatura pozostaje stała przez cały rok, dlatego sondy geotermalne pracują wydajnie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Sondy wymagają niewiele miejsca i mogą być wykorzystywane także do chłodzenia w lecie. Głębokość otworu zależy również od zapotrzebowania na ciepło i przewodności cieplnej gruntu.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują do ogrzewania darmową energię z otaczającego powietrza. Idealnie nadają się do projektów modernizacyjnych i pozwalają na elastyczną lokalizację. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza wokół budynku. Im wyższą ma ono temperaturę, tym mniej prądu potrzeba do jego przetworzenia. Urządzenie to sprawdza się więc najlepiej w stosunkowo stabilnych warunkach atmosferycznych.

Zapraszamy do kontaktu